Elektronik ve Otomasyon Bölümü

A. KAPSAMI
  • Elektronik ve Otomasyon bölümü,
  • Elektronik Teknolojileri Programı,
  • Elektronik Haberleşme Programı,
  • Mekatronik 

20. yüzyılın başlarında diyot lambalarla başlayan elektronik teknolojisi ikinci dünya savaşından sonra hızla ilerlemiştir. Günümüzde ise tüm alanlarda (evlerde TV, çamaşır makinesi, Buzdolabı, fırın, Mikrodalga fırın, ütü, telefon, bilgisayar, takım tezgâhlarında, enerji üretim ve kontrol sistemlerinde, otomobillerde, gıda sektöründe, tarımda ve tıp alanında vb) etkin şekilde elektronik teknolojisi kullanılmaktadır.

Özellikle uydu teknolojilerinin gelişimine bağlı olarak elektronik haberleşme teknolojisi hızla gelişmiştir. Uydu televizyon, cep telefonları, bankamatik teknolojisi, uzaktan kumanda ile veri transferi ve sistemlerin kontrolü en dikkati çeken alanlardır.

Mekatronik, makine, elektrik-elektronik otomasyon ve bilgisayar teknolojilerinin dikkate alınarak geliştirilmiş yeni bir alandır. Mekanik ve akışkan sistemlerin kontrol edilebilir motorlar ( Servo sistemler), sensörler (basınç, sıcaklık, kuvvet, debi, hız, tork, seviye vb) kontrol üniteleri (Bilgisayar, PLC vb) ve uygun yazılımlarla kontrolünü kapsamaktadır.

Endüstrinin gelişimine bağlı olarak Elektronik ve otomasyon bölümünden mezun olacak uygulama becerisi yüksek teknikerlere olan ihtiyaç her geçen gün daha artacaktır.

B. ÇALIŞMA ALANLARI

Elektronik teknolojileri programı öğrencileri aldıkları teorik ve uygulamalı eğitimin sonunda elektroniğin hemen her alanında çalışma imkânı bulabilirler. Endüstriyel elektronik programından mezun öğrenciler her türlü elektronik cihazların bakım –onarımları, mikro kontrolör yazılımı, tıp elektroniği, güç elektroniği gibi alanlarda çalışabilirler.

Elektronik Haberleşme Programı öğrencileri özellikle telekomünikasyon (ses, görüntü, veri iletimi) alanında uygulamalı eğitim almaktadırlar. Temel çalışma alanları elektronik haberleşme sektörüdür. Kısa süreli bir hizmet içi eğitimi ile mikro kontrolör yazılım, tıp elektroniği gibi alanlarda da iş imkânı bulabilirler.

Mekatronik son yıllarda uygulama alanı çok hızla gelişen bir programdır. Mekanik sistemlerin konumlarının , hızlarını ve döndürme momentlerinin mikroişlemci ve bilgisayarla kontrolü,

Sıvı ve gaz akışkanların basınçlarının, akışkan seviyesinin, debisinin, sıcaklıklarının P,PI, PID yöntemleri ile bilgisayarla ve PLC ve benzeri kontrol sistemleri kontrolleri ile hidrolik –pnömatik sistemlerin kurulması ve işletimi konularında eğitim alırlar. Mekatronik programı mezunları otomotiv, elektrikli ev aletleri, mobil iş makinelerinin üretimi, silah sanayi, enerji üretim sistemleri demir-çelik tesisleri, petro-kimya tesisleri , takım tezgahlarının üretimi, bakım ve onarımı vb alanlarda çalışabilirler.

C. AKADEMİK KADRO